Норма зростання та ваги для підлітків

Частина 1: Що таке НОРМА росту та ваги, та як її визначити.
Нині середнім зростанням чоловіків вважається 178 див, жінок – 164. Дівчата зростають до 17 – 19 років, юнаки – до 19 – 22 років. Досить інтенсивне зростання спостерігається на початку статевого дозрівання (цей процес триває у дівчаток від 10 до 16, у хлопчиків – від 11 до 17 років). Найшвидше дівчатка ростуть у період від 10 до 12, а хлопчики – від 13 до 16 років.

Відомо, що коливання зростання спостерігаються протягом дня. Найбільша довжина тіла реєструється вранці. Увечері зріст може бути меншим на 1 – 2 см.

Основними факторами, що впливають на зростання, є повноцінне харчування (для зростання потрібне харчування), дотримання режиму сну (спати потрібно вночі, у темряві, не менше 8 годин), заняття фізкультурою або спортом (неактивному, чахлому організму – чахле тіло).

ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ, що:
1. У підлітковому віці (з 11 до 16 років) відбувається стрибок зростання. Тобто. одна людина може почати зростати в 11 років, і до 13 років зрости до свого остаточного зростання, а інша в 13-14 років тільки починає зростати. Одні ростуть повільно, протягом кількох років, інші виростають за літо. Дівчатка починають рости раніше за хлопчиків.
2. Цей стрибок зростання обумовлений статевим дозріванням і залежить від нього.
3. Часто в процесі зростання організм не встигає нарощувати м’язову масу та набрати вагу. Або навпаки, спочатку набирається вага, а потім збільшується зростання, тіло витягується. Це нормальний стан і не вимагає негайного схуднення або ваги.
4. Худнути і голодувати в підлітковому віці дуже небезпечно, оскільки організм, що росте, особливо мозок, потребує ресурсів для зростання і розвитку. І недорозвинений мозок потім важче вилікувати, ніж недорозвинене тіло.

Для товстих і худих.
Насамперед: ВАГА і ОБСЯГ – не одне і теж. Тому що М’ЯЗИ ВЕСЯТЬ 4 РАЗИ БІЛЬШЕ ЖИРА при однаковому обсязі. До того ж м’язів, як і жирів, є кілька видів (курс біології 8-9 класи). Тому, якщо вага в нормі або нижче за норму, а тіло виглядає товстим – це тому що жиру багато, м’язів мало. Тут знадобляться правильне харчування та фізичні зусилля, щоб перетворити жир на м’язи. Вага при цьому не зміниться, а пухлість зникне. Це ж стосується і тих, у кого вага нижче за норму, а виглядає тіло нормально, ну хіба що м’язів не видно.
Також, якщо вага нижче за норму і виглядає худою – це також недолік м’язової маси. Таке часто буває в період активного росту, коли скелет росте швидше за м’язи. Це нормально і пройде саме, якщо повноцінно харчуватися.
Особливо хочу відзначити підлітків, юнаків та дівчат, які страждають від “пузика”. Причина появи “пузика” – слабкість м’язів очеревини та неправильне харчування. Допомагають, як наслідок, фізичні вправи для м’язів живота та встановлення режиму харчування, вживання поживних та корисних продуктів та споживання їжі невеликими порціями.

Таблиця зміни зростання та ваги дитини від 7 до 17 років (Антропометричні (центильні) таблиці)

У таблицях зростання і ваги розподіл показників на ” низькі ” , ” середні ” і ” високі ” дуже умовно.
Середній зріст і вага повинні бути в межах зеленої та блакитної величин (25-75 центилями). Таке зростання відповідає середньому зростанню людини для зазначеного віку. Тим, хто поки що не освоїть поняття СЕРЕДНЕ-СТАТИСТИЧНИЙ, розповідаю, що для обчислення середнього зростання беруться дані про кілька мільйонів підлітків і обчислюється середній показник та інші показники.
Зростання, величина якого знаходиться в межах жовтої величини теж нормальне, але свідчить про тенденцію до випередження (75-90 центилями) або до відставання (10 центилів) у зростанні, і може бути обумовленим як особливостями, так і захворюванням з порушенням гормонального фону (частіше ендокринологічного чи спадкового). У разі необхідно привернути до себе увагу педіатра.
Зростання, величина якого перебуває у червоній зоні (<3 чи >97 центиля) виходить межі норми. У цій ситуації необхідно проконсультуватися з відповідними фахівцями: педіатром, терапевтом, ендокринологом, гастроентерологом, генетиком.

Як користуватись таблицею?
Хлопчики шукають свої параметри в таблиці “Зростання хлопчиків” та “Вага хлопчиків”
А дівчатка – у таблиці “Зростання дівчаток” та “Вага дівчаток”
Спочатку в таблиці Роста знаходимо у лівому стовпчику свій вік і в знайденому рядку шукаємо відповідне своєму віку зростання.
Якщо осередок блакитний – ідеально середній показник, якщо зелений, не ідеально, але показник зростання в нормі.
Якщо осередок жовтий – значить “є тенденцію до випередження або до відставання” і добре порадитися з ендокринологом. Якщо червона – просто необхідно сходити до ендокринолога.
Далі в таблиці Ваги знаходимо в лівому стовпчику свій вік і в знайденому рядку шукаємо відповідну вагу. Якщо осередок блакитний – ідеально середній показник, якщо зелений, не ідеально, але показник ваги в нормі.
Якщо осередок жовтий – значить “є тенденцію до випередження або до відставання” і добре порадитися з ендокринологом. Якщо червона, необхідно сходити до ендокринолога.